Dojazd / Przylot


Samolotem

Stosunkowo nie drogo i szybko (lot trwa ok. 1h:20min + odprawa) można przylecieć do Czarnogóry za pośrednictwem Rainbow Tours gdzie można kupić bilety na loty czarterowe.
Loty realizowane są z lotnisk Katowice, Warszawa, Poznań lub Bydgoszcz a lotniskiem docelowym jest Podgorica.
Strona gdzie można kupić bilety: https://biletyczarterowe.r.pl/
Drugą możliwością na znalezienie biletów lotniczych jest skorzystanie z wyszukiwarki lotów https://www.skyscanner.pl/
W tej wyszukiwarce można znaleźć często tańsze bilety niż te czarterowe z tym że wyloty tylko z lotniska w Warszawie.

Od 18/06 połączenia z Katowic i Warszawy uruchamiają tanie linie Wizz Air. Grafik i rezerwacja lotów na stronie Wizz Air loty

W przypadku wybrania oferty przylotu mogą Państwo również skorzystać z transferu z lotniska który jest organizowany przez nas.


Samochodem

Dojazd do Czarnogóry. Z południa Polski (w moim przypadku z Krakowa / Wieliczki) można dojechać jedną z trzech wybranych tras. Ja polecam trasę nr 4. Można tą trasę zmodernizować pakując w Belgradzie samochód na wagon i pociągiem dojechać do Baru skąd jest już tylko 15 km. do Utjeha lub na Słowacji można jechać przez Bratysławę, wtedy jest sporo więcej autostrad na całej trasie.


1. Przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację – około 1590km przy czasie przejazdu wynoszącym około 18h (aż do Dubrownika autostrady)

2. Przez Słowację (Bratysława), Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę – około 1390 km przy czasie przejazdu wynoszącym około 17:50h Od Słowacji aż do końca Chorwacji autostrady. Niezapomniane przejście graniczne w Scepan Polje.

3. Przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę – około 1260 km przy czasie przejazdu około 18h.

4. Przez Słowację, Węgry i Serbię (od Belgradu droga E-763 przez Čačak i Užice – bardzo ważne. Najlepiej ustawić nawigację w Belgradzie na Čačak i w Čačak na Užice, później już nie ma problemu.) – około 1290 km przy czasie około 18:30h. Tą trasę polecam. Aktualnie winiety na Słowacji i Węgrzech można kupić przez internet:
Słowacja – https://www.eznamka.sk/
Węgry – https://www.tolltickets.com/country/hungary/vignette.aspx?lang=pl-PL
Polecam tą formę, żadnych dodatkowych kosztów nie generuje.

Niezależnie od wybranej trasy koniecznie trzeba pamiętać o obowiązkowych winietach oraz o przestrzeganiu przepisów. Nie tylko w Austrii trzeba uważać na fotoradary i Policję, ale i szczególnie w Chorwacji oraz Serbii, Bośni i Hercegowinie. Nie warto przekraczać prędkości bo mandaty bywają bardzo wysokie, a Policja bezlitosna, podobnie jak w przypadku braku winiet czy też nie przyklejenia ich na szybę. Należy również pamiętać o obowiązkowej zielonej karcie w Czarnogórze.
Choć trasy wydają się być możliwe do pokonania w przeciągu doby, trudno uniknąć korków między innymi na granicy z Chorwacją szczególnie w weekendy gdy następuje zmiana turnusów. Z korkami trzeba się liczyć także przy granicy z Bośnią i Hercegowiną.


Autokarem

Do Czarnogóry można dojechać w przystępnej cenie autokarem z Krakowa lub Katowic (o inne miasta odjazdu proszę pytać przewoźnika) korzystając np. z linii autokarowej Elabus. Przystanek docelowy znajduje się w mieście Bar skąd mogę Państwa odebrać (odległość pomiędzy Bar a Utjeha to tylko 15km)

Bilety można kupić na stronie: http://www.elabus.pl/


Pociągiem

Jednym ze sposobów na dotarcie do Utjeha jest również przejazd malowniczą trasą korzystając z pociągu na trasie Belgrad – Bar.
Trasa 474 km przez 254 tunele i 435 mostów. Czas 11 godzin.
Samochodem trzeba dojechać do Belgradu co nie jest problemem bo do stolicy Serbii można w łatwy sposób dotrzeć autostradami. Później samochodem wjeżdża się na specjalny wagon a osoby udają się do przedziału siedzącego lub kuszetki.
Koszt przejazdu tą malowniczą trasą jest nie wiele większy od kosztu paliwa na tej trasie, natomiast można odpocząć oglądając widoki których z samochodu się nie zobaczy lub po prostu spać.
Strona internetowa kolei: http://www.zcg-prevoz.me/
Strona ze szczegółami trasy i cenami: http://kolej.darlex.pl/czarnogora

Poniżej film prezentujący skrót trasy.