Dojazd / PrzylotSamolotem

Stosunkowo nie drogo i szybko (lot trwa ok. 1h:20min + odprawa) można przylecieć do Czarnogóry za pośrednictwem Rainbow Tours gdzie można kupić bilety na loty czarterowe.
Loty realizowane są z lotnisk Katowice, Warszawa, Poznań lub Bydgoszcz a lotniskiem docelowym jest Podgorica.
Strona gdzie można kupić bilety: https://biletyczarterowe.r.pl/
Drugą możliwością na znalezienie biletów lotniczych jest skorzystanie z wyszukiwarki lotów https://www.skyscanner.pl/
W tej wyszukiwarce można znaleźć często tańsze bilety niż te czarterowe z tym że wyloty tylko z lotniska w Warszawie.

Od 18/06 połączenia z Katowic i Warszawy uruchamiają tanie linie Wizz Air. Grafik i rezerwacja lotów na stronie Wizz Air loty

W przypadku wybrania oferty przylotu mogą Państwo również skorzystać z transferu z lotniska który jest organizowany przez nas.Samochodem

Dojazd do Czarnogóry. Z południa Polski (w moim przypadku z Krakowa / Wieliczki) można dojechać jedną z czterech wybranych tras. Ja polecam trasę nr 1. Można tą trasę zmodernizować na dwa sposoby. 1 sposób pakując w Belgradzie samochód na wagon i pociągiem dojechać do Baru skąd jest już tylko 15 km do Utjeha i 2 sposób na Słowacji można jechać przez Bratysławę, wtedy jest sporo więcej autostrad na całej trasie.

Trasy:

1. Z południa Polski przez Słowację, Węgry i Serbię (od Belgradu droga E-763 przez Čačak i Užice – bardzo ważne. Najlepiej ustawić nawigację w Belgradzie na Čačak i w Čačak na Užice, później już nie ma problemu). Aktualnie pomiędzy Belgradem a Čačakiem oddany jest odcinek około 40-50km nowej autostrady która jest cały czas budowana i docelowo ma biec od okolic Belgradu aż do Baru – około 1280 km przy czasie około 18:30h. Tą trasę polecam. Od około dwóch lat winiety na Słowacji i Węgrzech można kupić przez internet:
Słowacja – https://www.eznamka.sk/
Węgry – https://www.tolltickets.com/country/hungary/vignette.aspx?lang=pl-PL
Polecam tą formę zakupu winiet, żadnych dodatkowych kosztów nie generuje.


2. Z południa Polski przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Bośnię. W Bośni jedziemy drogą M6 przez min. miejscowości Čaplijina i Stolac gdzie zmieniamy drogę na R427 i dalej M20 kierując się na przejście graniczne Vraćenovići. Jadąc tymi drogami przez Bośnię omijamy zakorkowany Dubrovnik i cały czas zatłoczone przejście graniczne Debeli Brijeg. W Czarnogórze kierujemy się na Niksic, Podgoricę, Sutomore, Bar i dalej główną drogą na Ulcinj dojeżdżamy do Utjeha – około 1610km przy czasie przejazdu wynoszącym około 18h. Jest to wariant drogi z największą ilością autostrad.


3. Przez Słowację (Bratysława), Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę – około 1390 km przy czasie przejazdu wynoszącym około 17:50h Od Słowacji aż do końca Chorwacji autostrady. Niezapomniane przejście graniczne w Scepan Polje. Bardzo malownicza trasa.


4. Przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę – około 1260 km przy czasie przejazdu około 18h. Niezapomniane przejście graniczne w Scepan Polje. Bardzo malownicza trasa.

Niezależnie od wybranej trasy koniecznie trzeba pamiętać o obowiązkowych winietach oraz o przestrzeganiu przepisów. Nie tylko w Austrii trzeba uważać na fotoradary i Policję, ale i szczególnie w Chorwacji oraz Serbii, Bośni i Hercegowinie. Nie warto przekraczać prędkości bo mandaty bywają bardzo wysokie, a Policja bezlitosna, podobnie jak w przypadku braku winiet czy też nie przyklejenia ich na szybę. Należy również pamiętać o obowiązkowej zielonej karcie w Czarnogórze.
Choć trasy wydają się być możliwe do pokonania w przeciągu doby, trudno uniknąć korków między innymi na granicy z Chorwacją szczególnie w weekendy gdy następuje zmiana turnusów. Z korkami trzeba się liczyć także przy granicy z Bośnią i Hercegowiną.Pociągiem

Jednym ze sposobów na dotarcie do Utjeha jest również przejazd malowniczą trasą korzystając z pociągu na trasie Belgrad – Bar.
Trasa 474 km przez 254 tunele i 435 mostów. Czas 11 godzin.
Samochodem trzeba dojechać do Belgradu co nie jest problemem bo do stolicy Serbii można w łatwy sposób dotrzeć autostradami. Później samochodem wjeżdża się na specjalny wagon a osoby udają się do przedziału siedzącego lub kuszetki.
Koszt przejazdu tą malowniczą trasą jest nie wiele większy od kosztu paliwa na tej trasie, natomiast można odpocząć oglądając widoki których z samochodu się nie zobaczy lub po prostu spać.
Strona internetowa kolei: http://www.zcg-prevoz.me/
Strona ze szczegółami trasy i cenami: http://kolej.darlex.pl/czarnogora

Poniżej film prezentujący skrót trasy.