Wycieczki : Czarnogóra / Albania


Na miejscu naszym gościom oferujemy bogaty program wycieczek po Czarnogórze i Albanii oraz pikników. Przewóz luksusowymi autokarami lub busami z dobrymi Polskimi przewodnikami.


ALBANIA – SZKODER i KRUJA – cena * (autokar lub bus, bez wstępów)

  Albania jest małym krajem na Bałkanach z długą historią. Albańczycy uważają siebie za potomków najstarszego znanego narodu na Bałkanach – Ilirów.
Szkoder jest największym miastem w północnej Alabanii. W XIX wieku było to ważne centrum handlowe na Bałkanach. W Szkodrze znajduje się największa katedra katolicka na całych Bałkanach i największy meczet w Albanii.
Kruja jest dawną stolicą Albanii. Jest to miasto Skenderbega, albańskiego generała z XV wieku. Znajdują się tu pozostałości starej twierdzy i orientalna handlowa uliczka z mnóstwem albańskich suwenirów.


MONTENEGRO TOUR – KOTOR, SVETI STEFAN, BUDVA, CETINJE, LOVCEN MAŁZOLEUM NJEGOSZA – ceny* (autokar lub bus, bez wstępów)

Kotor to niezwykle dobrze zachowane średniowieczne miasto leży na samym końcu Boki Kotorskiej, u podnóża masywu Lovcen. Kotor jest miastem założonym przez starożytnych Greków. W ciągu dwóch tysięcy lat historia na każdym kroku zaznaczyła swoją obecność. Kotor jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
Budva jest jednym z najstarszych i najładniejszych miast na Adriatyku (tzw. „Mały Dubrovnik”). Starówka Budvy to prawdziwy labirynt wąskich uliczek z maleńkimi kawiarenkami.
Cetinje jest starą stolicą Czarnogóry. Miasto założone było w XV wieku wysoko w górach aby chronić się od najazdu Turków. Dla Czarnogórców to symbol niepodległości i dumy narodowej. Pod górą Lovcen znajduje się wioska Njegosza z której pochodzi ostatnia dynastia Petrovic. Njegosza jest znana z wiejskich produktów.
Sveti Stefan to dawna wioska rybacka, a dzisiaj ekskluzywny kompleks wypoczynkowy, zdobiący znakomitą większość pocztówek z Czarnogóry. Wypoczywali tu Orson Welles, Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Sylvester Stallone, Claudia Schiffer, Kirk Douglas, a nawet księżniczka Małgorzata.


FISZ – PIKNIK – JEZIORO SZKODERSKIE – ceny* (autokar lub bus i statek)

Jezioro Szkoderskie jest największym jeziorem na Bałkanach. W Czarnogórze jest uznane za Park Narodowy. Nad jeziorem żyje 280 gatunków ptaków, jedna z ostatnich kolonii pelikanów i 40 gatunków ryb. Prawie na środku jeziora znajdują się ruiny dawnego więzienia, tzw. Czarnogórskie Alcatraz.
Dla uczestników wycieczki zapewniony jest rejs statkiem z regionalnym rybnym obiadem oraz rakija.


ORIENTALNE MIASTA – BAR, STARI BAR, STARA MASLINA, ULCINJ i OLIWA PIKNIK – ceny* (autokar lub bus bez wstępów)

W Barze żyje około 40000 mieszkańców różnych narodowości i religii. Jest to miasto w którym przeplatają się wpływy wiary katolickiej, prawo-sławnej i muzułmańskiej.
W Starym Barze znajdują się ruiny starego miasta które pochodzą z X wieku i są kandydatem do wpisania na listę światowych zabytków.
Współczesnemu wyglądowi tego miejsca winne jest, niestety, trzęsienie ziemi które miało tu miejsce w kwietniu 1979 roku. Trwało tylko 10 sekund, ale zniszczyło wiele starożytnych budynków, pomników i dzieł sztuki. Mimo zniszczeń, w Starym Barze bardzo wyraźnie widoczne są wpływy wszystkich kultur rządzących przez tysiąclecia tym miastem. Przeplatają się tutaj rzymskie zdobienia, czarnogórskie pałacyki, tureckie hammamy i włoska architektura – przykro tylko, że w dawnej świetności nie będzie nam już dane go zobaczyć, ale nawet jego ruiny robią ogromne wrażenie.

W Starym Barze rośnie i nadal owocuje ” STARA MASLINA ” oliwka która ma ok. 2800 lat i jest uznawana jako jedna z najstarszych na świecie.
Ulcinj jest miastem znajdującym się na samym południu Czarnogóry blisko granicy z Albanią. Ulcinj jest jednym z najstarszych miast na Adriatyku, przypuszcza się że powstało 2400 lat temu. W tym miejscu przez wieki przeplatały się kultury Orientu i Zachodu o czym świadczą zabytki starego miasta.
Wybrzeże Ulcinj jest długie na 30km z czego 20km stanowią plaże. Velika Plaża ma długość 13km i ciągnie się aż do Ada Bojana, jest szeroka i pokryta drobnym wulkanicznym piaskiem. Oliwa Piknik odbędzie się w Starym Barze w gaju oliwnym gdzie będą mogli Państwo degustować smakołyki Czarnogórskiej kuchni w miłej atmosferze.


GODINJE – PIKNIK W GOSPODARSTWIE AGROTURYSTYCZNYM i WINNICY – ceny* bez transportu (bus płatny dodatkowo)

GODINJE – Wieś Godinje położona w pobliżu Jeziora Szkoderskiego znana jest z tradycji uprawy winogron i produkcji słynnego wina od ponad 500 lat. Obecnie Godinje jest jednym z najlepiej zachowanych podmiotów wiejskich o znaczeniu historycznym.
Pierwsze pisemne dane dotyczące Godinje pochodzą z 13 wieku.
Tradycyjna architektura, domy z kamienia i drzwi łukowe zajazdów, które są typowe dla dawnego stylu życia, takich jak, klepiska i młyny, są tu powszechne.

Piknik w winnicy gdzie produkuje się co roku różnego rodzaju wina, rakije i likiery.
Piknik obejmuje degustacje alkoholi oraz śniadanie i obiad składający się z regionalnych Czarnogórskich potraw takich jak priganica moczona w miodzie, domowy wiejski chleb, pršut, ser, čevapi, pljeskavica, pastranka a do tego papryka, cebula i pomidory które smakują tutaj zupełnie inaczej, oczywiście lepiej niż gdzie indziej. Przed piknikiem najlepiej nie jeść śniadania 😉 Wolny czas można spędzić na spacerach lub wylegiwaniu się w otoczeniu przyrody.


KANIONY RZEKI TARY i DURMITOR – ceny* (z obiadem)

Kaniony – całodniowa wyprawa do najbardziej malowniczych miejsc w Czarnogórze. Podczas tej wycieczki zobaczymy: Park Narodowy Durmitor, który wraz ze swoimi kanionami wpisany został na światową listę UNESCO. Główną jego atrakcją jest słynny Kanion Tary, najdłuższej rzeki Czarnogóry. Jest to najgłębszy kanion w Europie i trzeci pod względem głębokości kanion na świecie! Drugim, robiącym niesamowite wrażenie jest kanion rzeki Moracy, który też pojawi się na naszej trasie. Oprócz zapierających dech w piersiach widoków, spotkamy na naszej trasie dodatkowe atrakcje. Do najciekawszych z nich zaliczyć można wybudowany w latach 1937- 1940 nad kanionem imponujący, 360 metrowy betonowy Most Durdevica. Podczas wycieczki pojedziemy również do górskiego kurortu Zabljak, gdzie przespacerujemy się do Czarnego Jeziora i zatrzymamy się w urokliwym, górskim kompleksie klasztornym. Dla chętnych, w lokalnej restauracji będzie możliwość spróbowania górskich specjałów: pstrąga prosto z rzeki lub sznycla Karađorđeva, czyli słynnego „ marzenia dziewicy”.


STATEK MARGO – ceny*

Całodzienny rejs statkiem stylizowanym na jacht.
Program: start rano 8:30 z MARINA BAR, przepłynięcie do BUDVY (czas wolny 3h),
PETROVAC (czas wolny 1,5h), KRALJICINA PLAŻA (plażowanie około 1,5h), powrót około 18:00


RAFTING NA RZECE TARA – ceny*  z transportem (ze śniadaniem i obiadem)

Start rano, dojazd do granicy CZARNOGÓRA / BOŚNIA, wyjazd w góry samochodami terenowymi, spływ rzeką TARĄ, obiad, powrót.

Ceny za poszczególne wycieczki dostępne po przyjeździe do Czarnogóry lub na zapytanie e-mailowe: biuro@czarnogora-apartamenty.pl ewentualnie w sezonie pod numerem tel. +382 69 497751
Wszystkie wycieczki organizowane są prze biuro podróży IDEAL TRAVEL

Podane programy wycieczek są przykładowe i mogą ulec zmianie.