BUDVA


[:pl]

Budva jest bodajże najpopularniejszym Czarnogórskim kurortem wypoczynkowym nad Adriatykiem. Położony centralnie jest doskonałą bazą wypadową, zarówno na południe, jak i nad Zatokę Kotorską.

Budva, podobnie jak pozostałe miasta na wybrzeżu mają swoje początki jeszcze przed naszą erą. Pierwsi osadnicy na tych terenach pojawili się w V w. p.n.e. Miasto było początkowo pod panowaniem Fenicjan, następnie Greków i Rzymian. Po nich przyszli Wenecjanie, którzy rządzili tu ponad 400 lat, począwszy od XV w.

Stare miasto niewątpliwie ustępuje kotorskiemu, ale i tak cieszy oko i… podniebienie. To tu są najlepsze restauracje, kawiarnie i puby w Budvie.

Czarnogórska część wybrzeża Adriatyku nie obfituje w wyspy, tak jak chorwacka. Budva może się jednak poszczycić położeniem przy jednej z nielicznych czarnogórskich wysp. Mała wysepka Hawaii pozwala na ujrzenie panoramy Budvy z jej szczytu. Poza tym na jej terenie działa kilka barów oraz znajduje się plaża dla naturystów. Tam i z powrotem można przepłynąć statkiem kursującym o stałych porach za 5 euro od osoby.

Spośród wszystkich miast Czarnogóry, to Budva jest tym najbardziej jaskrawym i najgłośniejszym. Deptak wzdłuż morza wieczorem zamienia się w konsumpcjonistyczny jarmark. Są stoiska z wątpliwej jakości pamiątkami, podróbkami toreb, odzieży, butów, okularów i innych „pamiątek”; są lodziarnie, lunaparki; są wreszcie tłumy spacerujących tędy turystów.

Przy deptaku znajdują się także najpopularniejsze dyskoteki pod gołym niebem. Do wejścia zachęcają turystów tańczące i „wyglądające” hostessy oraz striptizerki.

[:]