Dojazd / PrzylotStosunkowo nie drogo i szybko (lot trwa ok. 1h:20min – 1h:30min + odprawa) można przylecieć do Czarnogóry samolotem na kilka sposobów:


1.

RYANAIR

‼️ UWAGA, Dobra Informacja ‼️ Tania Linia Lotnicza 🛫 RYANAIR 🛬 od końca Lutego 2020 do końca Października otwiera nowe połączenia do stolicy Czarnogóry 🇲🇪 z Krakowa i Poznania.Sprawdzone 😀 Koszt biletu w Dwie Strony dla jednej osoby z Krakowa z bagażem podręcznym 10kg ❗️to 228 PLN a taki sam wariant zakupu biletu tylko że w sezonie, w lipcu (np. 09/07 do 20/07) z wylotem z Poznania to wydatek 562 PLN.
Ceny z dnia 18/11/2019


2.
Czarter za pośrednictwem TUI.
Loty realizowane są z lotnisk Katowice, Warszawa i Poznań a lotniskiem docelowym jest Podgorica.
Strona gdzie można kupić bilety: https://www.tui.pl/tanie-bilety-lotnicze
W sezonie 2020 połączenia realizowane są od 18/06 do 24/09 (daty są różne w zależności od wybranego lotniska)
Ceny za jedną osobę (z bagażem podręcznym) w dwie strony kształtują się na poziomie od 579 PLN do 919 PLN
Ceny z dnia 18/11/2019


3.
Wizz Air – od 16/06 do 03/09 dostępne są loty z Katowic i Warszawy.
Grafik i rezerwacja lotów dostępne są na stronie: Wizz Air loty
Wyszukiwarka cen lotów dostępna jest na stronie: Wizz Air wyszukiwarka cen


4.

Czarter za pośrednictwem Rainbow Tours.
Loty realizowane są z lotnisk Katowice, Warszawa i Poznań a lotniskiem docelowym jest Podgorica.
Strona gdzie można kupić bilety: https://biletyczarterowe.r.pl/


5.
PLL LOT – jedyna linia lotnicza oferująca stałe połączenia z Warszawy lub Wrocławia do Podgoricy.
Grafik i rezerwacja lotów dostępne są na stronie: PLL LOT loty
Terminy pobytu można modyfikować dowolnie bo połączenia są bardzo częste, nawet trzy loty na dzień.


W przypadku wybrania oferty przylotu mogą Państwo również skorzystać z organizowanych przez nas transferów z lotniska.


Dojazd do Czarnogóry. Z południa Polski (w moim przypadku z Krakowa / Wieliczki) można dojechać jedną z czterech wybranych tras. Ja polecam trasę nr 1. Można tą trasę zmodernizować na dwa sposoby. 1 sposób pakując w Belgradzie samochód na wagon i pociągiem dojechać do Baru skąd jest już tylko 15 km do Utjeha i 2 sposób na Słowacji można jechać przez Bratysławę, wtedy jest sporo więcej autostrad na całej trasie.


Trasy:


1.
Z południa Polski przez Słowację, Węgry i Serbię (od Belgradu droga E-763 przez Čačak i Užice – bardzo ważne. Najlepiej ustawić nawigację w Belgradzie na Čačak i w Čačak na Užice, później już nie ma problemu). Aktualnie pomiędzy Belgradem a Čačakiem oddany jest odcinek około 40-50km nowej autostrady która jest cały czas budowana i docelowo ma biec od okolic Belgradu aż do Baru – około 1280 km przy czasie około 18:30h. Tą trasę polecam. Od około dwóch lat winiety na Słowacji i Węgrzech można kupić przez internet:
Słowacja – https://www.eznamka.sk/
Węgry – https://www.tolltickets.com/country/hungary/vignette.aspx?lang=pl-PL


Polecam tą formę zakupu winiet, żadnych dodatkowych kosztów nie generuje.


2.
Z południa Polski przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Bośnię. W Bośni jedziemy drogą M6 przez min. miejscowości Čaplijina i Stolac gdzie zmieniamy drogę na R427 i dalej M20 kierując się na przejście graniczne Vraćenovići. Jadąc tymi drogami przez Bośnię omijamy zakorkowany Dubrovnik i cały czas zatłoczone przejście graniczne Debeli Brijeg. W Czarnogórze kierujemy się na Niksic, Podgoricę, Sutomore, Bar i dalej główną drogą na Ulcinj dojeżdżamy do Utjeha – około 1610km przy czasie przejazdu wynoszącym około 18h. Jest to wariant drogi z największą ilością autostrad.


3.
Przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę – około 1260 km przy czasie przejazdu wynoszącym około 18h Od Słowacji aż do końca Chorwacji autostrady. Niezapomniane przejście graniczne w Scepan Polje. Bardzo malownicza trasa.


Niezależnie od wybranej trasy koniecznie trzeba pamiętać o obowiązkowych winietach oraz o przestrzeganiu przepisów. Nie tylko w Austrii trzeba uważać na fotoradary i Policję, ale i szczególnie w Chorwacji oraz Serbii, Bośni i Hercegowinie. Nie warto przekraczać prędkości bo mandaty bywają bardzo wysokie, a Policja bezlitosna, podobnie jak w przypadku braku winiet czy też nie przyklejenia ich na szybę. Należy również pamiętać o obowiązkowej zielonej karcie w Czarnogórze.
Choć trasy wydają się być możliwe do pokonania w przeciągu doby, trudno uniknąć korków między innymi na granicy z Chorwacją szczególnie w weekendy gdy następuje zmiana turnusów. Z korkami trzeba się liczyć także przy granicy z Bośnią i Hercegowiną.


Jednym ze sposobów na dotarcie do Utjeha jest również przejazd malowniczą trasą korzystając z pociągu na trasie Belgrad – Bar.
Trasa 474 km przez 254 tunele i 435 mostów. Czas 11 godzin.
Samochodem trzeba dojechać do Belgradu co nie jest problemem bo do stolicy Serbii można w łatwy sposób dotrzeć autostradami. Później samochodem wjeżdża się na specjalny wagon a osoby udają się do przedziału siedzącego lub kuszetki.
Koszt przejazdu tą malowniczą trasą jest nie wiele większy od kosztu paliwa na tej trasie, natomiast można odpocząć oglądając widoki których z samochodu się nie zobaczy lub po prostu spać.
Strona internetowa kolei: http://www.zcg-prevoz.me/
Strona ze szczegółami trasy i cenami: http://kolejnapodroz.pl/2018/12/06/kolej-w-czarnogorze-kompletny-przewodnik-dla-pasazerow/

Inne przydatne informacje dostępne są pod linkiem:
Pociąg Belgrad – Bar – pytania i odpowiedzi


Poniżej film prezentujący skrót trasy.