HERCEG NOVI


[:pl]

 

Herceg Novi to miasto portowe w Czarnogórze, znajdujące się w pobliżu granicy z Chorwacją, obok Budvy i Kotoru, jest najczęściej odwiedzanym przez turystów kurortem Czarnogóry.

Miasto jest pięknie położone u stóp góry Orjen osłaniającej je od północy, przy malowniczej Boce Kotorskiej. Kimat jest tu wyjątkowo łagodny i turyści przyjeżdżają się opalać, jeszcze zanim z gór zjadą ostatni narciarze.

Ciepłe morze i niezłe plaże Herceg Novi (żwirowe i kamieniste) zachęcają do kąpieli morskich i słonecznych.
Niektóre plaże otoczone skałami dostępne są tylko od strony wody. Na nadbrzeżu są wypożyczalnie sprzętu wodnego, więc Herceg Novi to świetne miejsce dla osób aktywnych.

Cztery twierdze i starówka tonące w bujnej podzwrotnikowej roślinności, w cyprysowych gajach nad szmaragdowymi wodami Adriatyku.

Herceg Novi, nazywane miastem słońca i zieleni, to przyjemny czarnogórski kurort o bogatej historii. Panowali tu Turcy, Wenecjanie, Austriacy, a nawet Hiszpanie.
Miasto nazywane jest również „miastem kwiatów”, gdyż w porównaniu z innymi czarnogórskimi miastami wybrzeża, ma ono najbardziej śródziemnomorski charakter, m.in. z cyprysami, palmami i drzewami cytrusowymi oraz architekturą zarówno romańską, bizantyńską, barokową jak i orientalną.
Wszyscy pozostawili po sobie jakieś ślady. W Herceg Novi jest i szczypta orientu, i barok, są twierdze i cerkwie, kościoły oraz piękne budynki mieszkalne.
Kilkunastokilometrowa nadmorska promenada zachęca do spacerów, podobnie jak starówka pełna zabytkowych budowli oraz ogród botaniczny z ciekawymi zbiorami roślin.

[:]