SVETI STEFAN 

Sveti Stefan to niewielki półwysep na Adriatyku, położony ok. 6 km od miasta Budva. Miejscowość swoją nazwę wzięła od najstarszej cerkwi na wyspie, imienia właśnie świętego Stefana. Wcześniej jednak, w XV wieku istniała tu muzułmańska wioska Divic. Po przybyciu św. Stefana nazwę wsi zmieniono i wtedy też zaczęła ona służyć jako przystań dla piratów. W XV i XVI wieku za czasów tureckich najazdów Sveti Stefan ufortyfikowano – oryginalne mury obronne zachowały się do dziś.

Przez cały ten czas niezmiennym pozostawał fach mieszkańców osady – ze względu na położenie wioski na małej wysepce, połączonej ze stałym lądem często zalewaną przez morze groblą, wykształciła się tu typowa wioska rybacka. Do około 1950 roku zamieszkujący Sveti Stefan z trudnością wiązali koniec z końcem, utrzymując się wyłącznie z rybołówstwa bądź wytłaczania oliwy.

Kiedy coraz więcej mieszkańców zaczęło opuszczać wyspę i emigrować do USA, pojawił się pomysł przesiedlenia pozostałych z nich na nabrzeże i odrestaurowania opuszczonych rybackich domków. Praca ta trwała 5 lat, i w tym czasie miasteczko przeszło niespotykaną transformację. Z niezamożnej, rybackiej wioski Sveti Stefan zamienione zostało w jeden z najbardziej oryginalnych kurortów wakacyjnych w Europie.

My Państwu oferujemy wypoczynek oczywiście nie na wyspie co jest raczej aktualnie ciężkie do zrealizowania tylko w ośrodkach zlokalizowanych w pobliżu i z widokiem na wyspę.

Źródło tekstu: podroze.onet.pl