O Utjeha


UTJEHA to prawdziwy raj na ziemi i wymarzone miejsce na letni urlop.Utjeha to przytulna miejscowość wypoczynkowa, położona na wybrzeżu Adriatyku w Czarnogórze, między Barem a Ulcinj (do Baru około 14 km, do Ulcinj około 12km).
Sama nazwa „Utjeha” brzmi już dobrze bo tłumacząc z języka Czarnogórskiego Utjeha = pociecha, uciecha, pocieszenie.
Warto zauważyć, że tak niezwykła nazwa tego obszaru pochodzi od małej kawiarni, która została otwarta w tej części wybrzeża w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i była jedną z pierwszych.
Właśnie w tym czasie aktywnie rozbudowywano tę część wybrzeża morskiego. Jeden z właścicieli ziemi otworzył przytulną kawiarnię o miłej nazwie „Utjeha” i, nie planując tego, nadał nazwę całej wiosce.
Warto powiedzieć, że jest to najpopularniejsza restauracja / kawiarnia w okolicy i możesz ją teraz odwiedzić!
Miejscowość Utjeha jest słusznie jedną z najpiękniejszych na całym wybrzeżu Adriatyku.
Istnieją jednoznaczne powody, które zostaną omówione później. Sama wioska znajduje się w malowniczej zatoce Uvala Maslina w pobliżu Riwiery Ulcinj.
Samo wybrzeże jest niesamowite ze względu na swoje piękno. Jest cięty skalistymi odsłonięciami, między którymi wkomponowane są mniejsze i większe zatoki.
UTJEHA znana również jako Utjeha Bušat i Utjeha Hladna Uvala to mały, spokojny ośrodek wczasowy miasta Bar oddalony od niego o 15km na południe kierując się Jadrańską Magistralą w kierunku Ulcinj.
Utjeha urzeka przepiękną przyrodą, skalistymi zatokami, pięknymi żwirowymi plażami z krystalicznie czystą wodą. Jest to idealne miejsce dla osób które łakną spokojnego wypoczynku w otoczeniu przyrody z dala od najgłośniejszych i licznie obleganych kurortów.


W tym bajecznym miejscu znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Czarnogórze Utjeha – Uvala Maslina (nazwę zawdzięcza licznym gajom oliwnym rozciągającym się od plaży daleko w głąb lądu).
Każdego zachwyci to miejsce, zwłaszcza ze względu na wyjątkowy kolor wody morskiej w zatoce – wyrazisty turkusowy odcień, który jest wynikiem mieszania się wody morskiej ze słodką, pochodzącą z licznych podziemnych źródeł.
Woda tutaj jest niezwykle czysta i nie zmęcona, nawet w okresach, gdy morze jest niespokojne, ponieważ na dnie absolutnie nie ma piasku. Na plaży są małe białe kamyczki.
Jest to jedna z dziewiętnastu plaż Czarnogórkich oznaczonych za czystość Błękitną Flagą.
Dlatego miejsca te są bardzo popularne wśród nurków i miłośników wędkarstwa podwodnego.
W tutejszych zatokach pływają stada ryb. Są również małże, ośmiornice i rozgwiazdy.
Zanurzony pod wodą możesz podziwiać podwodne łuki, jaskinie i groty. Główna plaża w Uteha „Uvala Maslina” należy do trzech najlepszych plaż w kraju i jest jedną z najpopularniejszych plaż na riwierze Bar, pomiędzy Barem a Ulcinjem.
Plaża rozciąga się w sumie na prawie 800 m.
Plaża Uvala Maslina jest czysta i zadbana, dobra, aby przyjechać tu z dziećmi.
Przy tej plaży zlokalizowana jest cała potrzebna do wypoczynku infrastruktura taka jak leżaki, parasole, ratownik, sprzęt do pływania oraz liczne knajpki i restauracje.
Przy wejściu na plażę zlokalizowany jest całkiem spory market spożywczy i piekarnia. Dostępne do wynajęcia są leżaki i parasole przy barze plażowym Paradiso lub w części publicznej rozłożyć się ze swoim ekwipunkiem.
Przy miejskiej plaży jest również zlokalizowany kompleks Rocky Beach z basenami, barem, kawiarnią i restauracją.
Za główną plażą znajduje się starożytny ogród oliwny, wiek niektórych drzew sięga 1000 lat.
Obszar wokół Utjehy w Czarnogórze jest bardzo piękny rozciągnięty na nierównym skalistym wybrzeżu wielu zatok. Ponad górującymi nad wioską górami, porośniętymi lasami, rozciągają się starożytne ogrody oliwne otoczone rosnącymi palmami i sosnami.Druga z plaż w Utjeha to klimatyczna plaża w zatoce o nazwie Paljuskovo. Plaża ta jest mniej oblegana przez turystów.


Kolejne plaże w Ujeha zlokalizowane są w tzw. Hladna Uvala.
Znajdują się tutaj małe zatoczki z plażami kamienistymi oraz skalistymi i betonowymi platformami.
Plaże te nie są oblegane przez turystów. Udając się na plażę wskazane jest zabranie butów do pływania ponieważ woda Adriatyku w Utjeha jest tak czysta że można tu spotkać jeżowce na które trzeba uważać.
Utjeha jest również idealnym miejscem dla wędkarzy oraz dla osób lubiących nurkować.


W Utjeha mieszczą się tylko apartamenty i domy wakacyjne. Duże kompleksy hotelowe nie są tutaj zlokalizowane co świadczy o tym że jest to spokojna okolica.


Utjeha jako lokalizację budowy swojej luksusowej posiadłości wybrał nie bez powodu Rosyjski oligarcha Roman Abramowich.
Miejscowi i nie tylko oglądając piękną przyrodę, widoki i zachody słońca mówią że jest to Raj na Ziemi co jest prawdą.


! Ważna informacja !
Utjeha nie jest podłączona do sieci wodnej, wodociągu. Nie posiada również kanalizacji. Woda dowożona jest beczkowozami. Każdy z domów posiada swoje szambo.
Z powodu dowożenia wody nie chlorowanej (woda dostarczana do naszych obiektów jest z pewnego źródła, beczkowozy czyste a w sezonie jest duże zapotrzebowanie na wodę dlatego woda nie stoi w zbiornikach) nie zalecamy bezpośredniego picia wody z kranu. ! Woda nadaje się do spożycia ale tylko po przegotowaniu !
Szamba w naszych obiektach są ekologiczne, stosujemy w nich specjalne eko tabletki niwelujące fetor i rozwój drobnoustrojów. Szamba są opróżniane po sezonie żeby nie utrudniać gościom pobytu.
! Ważna informacja !


Galeria zdjęć plaż i nie tylko w Utjeha