SAMOCHODEM PO CZARNOGÓRZE:
W Czarnogórze nie ma niestety autostrad, dlatego też planując podróż (szczególnie w soboty w sezonie ) trzeba pamiętać o zatłoczonych drogach i korkach w miastach tranzytowych. Czas jaki jest potrzebny do przejechania np.100 km może być dłuższy niż szacujemy. Oczywiście nie jest to regułą, ale trzeba być świadomym, że wszystko może się zdarzyć.
Należy pamiętać o górzystym ukształtowaniu terenu, co wymaga ostrożnej jazdy. Stan bocznych dróg w głębi kraju nie jest najlepszy, są one na ogół wąskie i źle oznakowane. Dodatkowe przeszkody które mogą wystąpić na bocznych na drogach, to osypujące się kamienie oraz zwierzęta domowe. Niektórzy miejscowi kierowcy mogą jeździć z Bałkańską fantazją naruszając przepisy. Trasa E65 zwana magistralą Jadrańską łącząca wybrzeże północne z południowym jest jakościowo dość dobra i nie przysparza kierowcom większych problemów.
Zalecane jest wykupienie przed wyjazdem ubezpieczenia Assistance.
Nie wymaga się dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC – obowiązuje jedynie ZIELONA KARTA (międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy, świadczący o tym, że posiadacz pojazdu jest objęty ubezpieczeniem OC), którą najlepiej kupić w Polsce przed wyjazdem w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wykupienie Zielonej Karty na granicy (wymagają już jej Bośniacy) jest możliwe, ale wiąże się z dość dużym wydatkiem.
Polskie prawo jazdy w Czarnogórze jest honorowane.
Ograniczenia prędkości:
50 km/h na terenie zabudowanym,
80/100 km/h poza terenem zabudowanym drogi drugorzędne/drogi szybkiego ruchu
Stacje benzynowe:
Benzyna bezołowiowa i ropa są dostępne bez problemów. Na stacjach benzynowych bez problemu możemy zapłacić kartą płatniczą bądź kredytową ( chyba że będzie to stacja gdzieś na uboczu ). Stacje usytuowane przy przejściach granicznych, wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych oraz w wielkich miastach czynne są 24h; pozostałe przeważnie od 8h do 20h. Na większości stacji można również zatankować LPG.
Opłaty drogowe:
W Czarnogórze nie ma płatnych dróg.Można spotkać się tylko z dwoma opłatami:
- Tunel Sozina (od Podgoricy w kierunku morza) – 2,50 EUR samochód osobowy.
- Prom Lepetane – Kamenari płatny 4,50 EUR (samochód osobowy). Polecamy skorzystanie z tej przeprawy – duża oszczędność czasu w porównaniu z objechaniem całej Boki Kotorskiej. Prom czynny jest przez całą dobę. Przepłynięcia odbywają się na bieżąco. Czas zwykle około 10-15 min.
Ważne informacje:
- Jeśli podróżujący nie jest właścicielem pojazdu powinien posiadać notarialne pełnomocnictwo do korzystania z pojazdu, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język czarnogórski/serbski lub co jest tańszym rozwiązaniem z upoważnieniem wystawionym przez PZM TRAVEL.
Link do informacji na ten temat: Sprawdź PZM TRAVEL
- Obowiązek posiadania w pojeździe: trójkąta ostrzegawczego, apteczki + gumowe rękawice, kompletu zapasowych żarówek, kamizelki odblaskowej
- Używanie świateł mijania obowiązkowe 24h przez cały rok
- Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu pojazdu.
- Dozwolona zawartość alkoholu we krwi – 0,5 promila