Atrakcje CzarnogóryCzarnogóra to kraj niezwykły. Jest małym krajem ale nasyconym mnóstwem miejsc które obowiązkowo trzeba zwiedzić. To, co przyciąga rzesze turystów to cudowne wybrzeże Adriatyku, niezwykła symbioza skalnych, w słońcu czarnych szczytów oraz morskiego turkusu.


Architektura miast to niezwykła mieszanka stylów, która ma swoją kolebkę w historii kraju. Takie miasta jak Budva czy Kotor są spadkiem po Wenecjanach, natomiast położone na południu Ulcinj to brama do świata islamu.


To kraj kontrastów, często przeciwstawnych sobie kultur: rzymskiej, bizantyjskiej, serbskiej, weneckiej, tureckiej, jugosłowiańskiej, albańskiej i czarnogórskiej. To romańskie katedry i kościoły, bizantyjskie cerkwie, skalne monastery, meczety, twierdze i zapomniane miasta.
To bogactwo przyrody: wspaniałe kaniony, klify, fiordy, jeziora, góry, gaje oliwne, winnice, rwące rzeki, różnorodne plaże. Czarnogóra to miejsce dla wtajemniczonych. Morze i plaże są tu krystalicznie czyste, a góry kryją co drugi do wielkości kanion na świecie. Mało kto wie, że istnieją jeszcze miasteczka na wybrzeżu, gdzie nie natkniemy się na żadnego turystę.

Hasło reklamujące kraj na świecie „Czarnogóra. Dzikie piękno” doskonale odzwierciedla klimat i kwintesencję tej uroczej krainy.
Życzę wszystkim wybierającym się do Czarnogóry, żeby odnaleźli swoją cząstkę tego dzikiego piękna oraz poznali rąbek tajemnicy Czarnogóry.


Polecamy m.in. takie miejsca jak: Boka Kotorska, Kotor, Ulcinj, Sveti Stefan, Tivat – Porto Montenegro, Cetinje a także Jezioro Szkoderskie.  Kotor zachwyci nas przede wszystkim starówką i murami obronnymi miasta, a w drodze do niego warto zatrzymać się w uroczej miejscowości Perast, która w okresie letnim świetnie nadaje się do zwiedzania spacerem, bowiem ruch dla samochodów jest tu wtedy zamknięty. Z Perastu warto przepłynąć łódką na wyspę Gospa od Skrpjela.W Monastyr Ostrog znajdziemy cerkiew w skale, a w Budvie starówkęDla miłośników przyrody, Parki Narodowe i Przyrodnicze DurmitorW sezonie, w pobliskich miejscowościach zakosztować można w sezonowych atrakcjach. Kotor w sierpniu oferuje Nam Bokielską Noc z pokazem sztucznych ogni, niczym jak w karnawał. W lipcu z kolei odbywa się tu Festiwal Zespołów Dziecięcych. Z kolei w Budvie w lipcu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Dla osób żądnych adrenaliny i wrażeń, których nie wszędzie można spróbować, idealną propozycją jest rafting na rzece Tara, która nazywana jest łzą Europy, bowiem jej woda posiada I klasę czystości i można bezpośrednio z niej pić.
Jedynie 15 km od miejscowości Utjeha znaleźć się można w pochodzącym ze średniowiecza mieście Stari Bar. Pierwszy raz Bar został wspomniany w IX wieku. Jego największą atrakcję turystyczną stanowią mury obronne. Na uwagę zasługuje również historyczny dom malarza Naoda Zoriva oraz inne studia malarskie, które można znaleźć w pobliskich kamienicach. Wyjątkowego krajobrazu dopełniają dobrze zachowane pozostałości starych ulic i murów, a także katedra Świętego Jerzego oraz kościół Świętego Nicolas’a z XII I XIV wieku.W rejonie tym znajdziemy również wspaniałe, wielowiekowe drzewa oliwne z najstarszym włącznie czyli Stara Maslina, którymi szczycą się ich właściciele.Nie sposób przeoczyć Ulcinj i długą, przepiękną piaszczystą plażę Velika Plaża.

13 km złotych piasków o właściwościach leczniczych, polecanych między innymi dla osób walczących z reumatyzmem dzięki bogactwie minerałów.Ciekawa sceneria, a także niepowtarzalny klimat, nawet dla tych, którzy poszukują zdecydowanie bliższego kontaktu z naturą, czyli największa w Europie plaża nudystów Ada-Bojana.Warto wybrać się do miasta Petrovac, gdzie znajdziemy słynne Wodospady Petrovac, z pionowymi strumieniami wody na wysokości 10 metrów.Tysiące gatunków roślin, kilkadziesiąt drzew oraz ponad setkę gatunków ptaków oraz innych zwierząt można podziwiać w Parku Narodowym Biogradska Góra.Z kolei jezioro Skadar uformowane przez rozkład wapnia w architektonicznym zagłębiu, to jeden z największych rezerwatów dla ptaków w Europie oraz ostatnie dobrze zachowane środowisko naturalne dla pelikanów. Obfituje również w wiele gatunków ryb i liczne wysepki z kościołami, klasztorami i świętymi zabytkami.W pobliskiej odległości położone jest średniowieczne miejsce Rijeka Crnojevica z zapierającymi dech w piersiach widokami. Niezapomniane widoki i niezwykłe wrażenie daje również zatoka Boka Kotorska będąca najbardziej wysuniętym na południe fiordem.Styl bizantyjski, który wpisał się w śródziemnomorski klimat oraz dzika roślinność to Herceg Novi. A to wciąż nie wszystko co zasługuje na uwagę każdego turysty.Dla turystów spragnionych egzotycznych krajobrazów, cudownych widoków, idealnym pomysłem na aktywnie spędzony czas będzie wyprawa do niedalekiej Albanii.